Info

CHOV ŠVÁBOV

Chov švábov je v jednoduchý. V podstate ide len o udržiavanie vhodnej teploty a dostatku potravy. Rozoberme si však chov dopodrobna:

-Chovná nádoba je zväčsa plastový box alebo sklenené akvárium v ktorom šváby držíme. Mnohé druhy po hladkých povrchoch loziť nedokážu, ale z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že nízkozvlekové šváby i po skle nelezúcich druhov sa z nádoby dostanú. Buď po zaschnutých exkrementoch či zvyškoch potravy. Preto odporúčam mať i pri týchto druhoch nádobu s vekom. V chovnej nádobe je tiež veľmi potrebné zabezpečit dostatočné vetranie. Jednak z dôvodu, že i samotné šváby potrebujú prísun kyslíku, ale i preto, aby sme zabránili vzniku plesní či zamoreniu chovu rôznymi roztočmi.

Krabica je zvyčajne vyplnená s vaječnými preložkami, aby sa tak využila maximálna kapacita chovného boxu. 

-Vetranie volíme podľa charakteru chovaného druhu. Pri nelezcoch stačí spraviť diery do veka, avšak v dostatočnej vzdialenosti od steny (pre vyššie spomenutý dôvod). Pre lezcov diery buď menšie, než veľkosť dospelcov (ak po skle vedia loziť len adultné jedince) alebo prekrytie vyrezaného otvoru ideálne kovovým "muším" pletivom (info v obchodoch s plastovymi oknami), či kusom látky. Látku však treba udržiavať absolútne suchú a kontrolovať či sa švaby neprehrýzavajú cez ňu von.

 Box s druhom Shelfordella tartara ktorý po klzkých povrchoch nelezie/ diery  Box s druhom Elliptorhina javanica ktorý po klzkých lezie povrchoch /sieťkaBox s druhom Nauphoeta cinerea ktorý po klzkých lezie povrchoch /látka !!!kontrolovať stav!!!

Zabrániť úniku švábov do bytu sa dá i tak, že sa vrchný okraj nádoby natrie nejakou klzkou látkou, cez ktorú sa šváby nedostanú. V praxi sa používa indulóna či potravinárska vazelína. Náter však treba po istom čase obnovovoať, pretože sa zanáša prachom, výkalmi či zbytkami potravy. Túto metódu som však v praxi nikdy netestoval, kedže osobne používam boxy s tesne priliehajúcimi vekami, takže ani tie najmenšie nymfy nemajú šancu ani priestor kade by sa pretiahli. 

-Potrava pre šváby by mala pozostávať čo z najpestrejšieho a kvalitného jedálnička. Je pravda, že šváby dokážu skonzumovať takmer všeto organického pôvodu, ale tiež si treba uvedomiť, že látky ktoré potrava obsahuje sa časom dostanú i do Vášho chovanca. Švábom predkladáme hlavne suché pečivo, granule pre psy či kúsky ovocia a zeleniny. Je tu možnosť pridávať vitamíny či medikamenty do potravy, no neviem či to bude mať požadovaný účinok. Skôr by som razil cesti injekčnej aplikácie či posypania švába tesne pred kŕmeím. Akonáhle spozorujeme, že nám v nádobe začali na potrave bujnieť plesne okamžite ju vymeníme za čerstvú. Vyhýbame sa zhnitému či pesticídmi striekanému ovociu a zelenine!

aaAko zdroj vody môžeme využívať buď potravu (ovocie, zelenina), vodu v géli či priamo napájačku. Názory na použitie napájačky v chovných nádobách sa u rôznych chovateľov líšia. Osobne pri pár druhoch napájačku používam. Oplatí sa hlavne v tom prípade, ak potrebuje človek na nejaký dlhší čas odcestovať a o šváby sa nemá kto postarať. Napájačka sa dá kúpiť v rôznych teraristických (hlavne e-shopoch), alebo si jednoduchú napajačku môžeme vyrobiť i sami. Doležité je zabrániť švábom priameho kontaktu s vodou a následné utopenie. Preto vyplníme "vodný" priestor kusom látky, vatou či niečim podobným po čom môžu šváby chodiť a popri tom vodu vysať. Dosť kontroverzné predkladanie vody je vo forme usmrtených a rozstrihnutých jedincov, kedy ostatné kusy vyžerú vnútornosti a aj exoskelet svojho druha. 

-Teplota je pri samotnom chove veľmi dôležitá. Jednak preto, že väčsina chovaných švábov pôvodne pochádza z tropických a subtropických oblastí a tak je vyššia teplota nutná na naštartovanie reprodukčného kolotoča. A tiež je to výborná "poistka" pri prípadnom úniku švábov do bytu. Niektoré druhy sa pri izbiovej teplote jednoducho nemnožia a tak sa netreba vôbec obávať nejakého zamorenia. Ideálna teplota (skoro univerzálne) je v rozmedzí 25-30*C. Platí pravidlo, že čím je teplota vyššia, tým je i metabolizmus švábov rýchlejší. Rýchlejšie rastú, rýchlejšie sa množia, rýchlejšie sa pohybujú. Neplatí to však donekonečna. Pri vysokých teplotách šváby žijú kratšie a majú zníženú produkciu. Ideálnu teplotu udržujeme pomocou výhrevného káblu, výhrevnej fólie či červenej žiarovky. tiež sa dá využiť unikajúce teplo ktoré uniká z terária či nejakého elektrického spotrebiča. Klasickú žiarovku moc nedoporučujem, keďže švábom sa najlepšie darí v úplnej tme. Radšej využiť alternatívu v podobe červenej, kedže šváby červenú farbu nevnímajú. 

-Vlhkosť. Ako už bolo spomenuté, vačšina chovaných švábov pochádza z tropických alebo subtropických oblastí. Avšak dokážu prosperovať i za tuzemskej vzdušnej vlhkosti. Malú výnimku tvoria druhy, ktoré kladú svoju ootéku na substrát. Pri týchto druhoch je občas dobré občas zvýšiť vlhkosť, aby ootéky zbytočne nevysychali. Zo skúsenosti môžem povedať že i v najväčšom suchu sa vždy niečo vyliahlo. 

 

aa

       

 

Kontakt

Šváby nielen ako krmivo

1.bartos.marek@gmail.com

Vyhľadávanie

Otázky a odpovede

Dátum 08.06.2018
Vložil Albertloofe
Titulok How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is a vital a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections from the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of all types of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect inside gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections originating from other regions of the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some of the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and this will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations per week will prevent cancer of prostate.

3. Eat steak moderately. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to consider to ensure a wholesome prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must go for prostate examination one or more times a year.

 

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode